ویپ ( Vape ) ، ویپرایزر یا سیگار های الکترونیکی ، از جمله اختراعات قرن فعلی یعنی قرن اکتشافات و اصلاحات بشر هستند. درست پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح ؛ مردمان آمریکای جنوبی ، کم کم موفق به کشف گیاهی جدید در زندگی روزمره خود شدند ، که پس از خشک کردن برگ های آن زیر آفتاب گرم قاره آمریکا ، امکان سوختن و کشیدن آن فراهم می شد . در گذر زمان و با ساخت ابزار های جدید ، تنباکو به قاره ی اروپا و حتی آسیا نیز وارد شد و به سرعت ، به یکی از ارکان اصلی زندگی روزمره مردم دنیا تبدیل شد.
ادعای پرضررتر بودن ویپ نسبت به سیگار و قلیان کاملاً ساخته‌ی کمپانی‌های دخانیات (در سطح جهان) است که از اُفت فروش در بازار دخانیات نگران هستند زیرا تهیه دستگاه ویپ در سطح جهان بسیار بالاست. ویپ‌های استاندارد، بدون شک برای فرد مصرف‌کننده ضرر کم‌تری نسبت به دخانیات دارند و برای افراد مجاور نیز کم ضررتر هستند.
برخی از ویپ‌ها به نام «کلاد شئیسرز» cloud chasers (تراشه‌های ابری) قابلیت ایجاد لایه‌های دود نیز دارند. لذا در پاسخ به سؤال ویپ چیست، باید از خصوصیات انواع ویپ‌ها اطلاع داشت.
استفاده‌ی معکوس، توسط برخی افراد که سیگاری نیستند ولی ابتدا از خرید ویپ شروع کرده و سپس به سیگار و قلیان روی می‌آورند، اشتباهی است که خود آن‌ها مرتکب می‌شوند! برای این اشخاص پاسخ سؤال ویپ چیست؟ پاسخی منفی خواهد بود.
۷ دلیلی که باید از ویپ استفاده کنید
بسیار سالم تر از سیگار و قلیان و سایر دخانیات روزمره است. با حذف قطران و چندین ماده شیمیایی خطرناک ، اکنون این ویپ است که سلامت بسیار بیشتری را برای شما فراهم می کند.
دیگر دهان شما بوی بد سیگار را نخواهد گرفت. پی جی و وی جی دو ماده طبیعی و روان هستند و هرگز مانند قطران در محیط دهان شما باقی نمی مانند.
دندان های شما دیگر زرد نمی شود. این اثر قطران است که برو روی لایه های دندان شما نشسته و به مرور زمان دندان شما را زرد می کند. ویپ به هیچ عنوان اثری در تغییر رنگ دندان و لثه شما نخواهد داشت.
دیگر خبری از خلط سینه و گلو نخواهد بود. به این دلیل که وی جی و پی جی خالی از قطران هستند ، هیچگونه مواد اضافی در ریه و گلوی شما نخواهد ماند.
بوی دود و بو های نامطبوع در محیط نمی مانند. بر خلاف قطران ، وی جی پی جی به سرعت از محیط عبور کرده و از بین می رود. بنابراین هیچ بوی نامطبوعی در محیط ، دست و صورت و لباس باقی نمی ماند.
ویپ هیچ گونه سردردی به همراه ندارد. قطران و سایر مواد سمی ، غلظت خون و در نتیجه فشار خون را بیشتر می کنند. بنابراین بروز سردرد ، سرگیجه های شدید و حالت تهوع ، تنها بر اثر مصرف مواد سمی مانند قطران ایجاد می شوند.
وابستگی به نیکوتین را کم می کند. کارکرد ویپ اندکی با سیگار و قلیان متفاوت است و با مدتی مصرف ، وابستگی نیکوتین به طور طبیعی کم می شود.